A Dunaújvárosi Egyetem (DUE) Főépülete több mint 70 évvel ezelőtt épült (1953), melyen az elmúlt másfél évben jelentős korszerűsítési munkákat végeztek. Az ünnepélyes átadásra 2025. január 14-én került sor.
A Dunaújvárosi Egyetem épületei között a főépület az egyetlen eredeti „szocreál” épület. A 6400 m2 hasznos alapterülettel rendelkező épület felújításának beruházása közel 4,7 milliárd forint, amelyet a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány a Magyar Bankholding Zrt. előfinanszírozása mellett a rendelkezésére álló intézményfejlesztési forrásból finanszíroz. A 2023. nyarán megkezdett kivitelezési feladatok a ZÁÉV Építőipari Zrt. fővállalkozásában valósultak meg.
(Megújult a Főépület. Fotó: György Anna - DUE)
Az ünnepélyes átadáson részt vett Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár, Süli János a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Dr. András István rektor, Dr. Molnár Krisztián a Fejér Vármegyei Közgyűlés és a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány Felügyelőbizottságának elnöke, Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő és Antal István a Delta Systems Kft. üzletfejlesztési igazgatója.
(Fotó: György Anna - DUE)
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter elmondta, hogy ahogyan az elmúlt években a Dunaújvárosi Egyetem és főépülete megújult, úgy újult meg 2021 óta a teljes magyar felsőoktatás is. A DUE ékes bizonyítéka a modellváltó egyetemek sikerének, hiszen az elmúlt években megduplázódott az egyetem hallgatóinak száma, ráadásul azok több mint 7%-a külföldi diák, ami azt jelenti, hogy nemzetközi mércével is előrelépés történt a képzésekben. „Büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt évek során a felsőoktatásban megvalósult 400 milliárdos fejlesztéseknek az egyik meghatározó eleme itt, Dunaújvárosban következett be” – hangsúlyozta a miniszter.
Süli János kuratóriumi elnök kiemelte, hogy a Főépület oktatási célú tereiben összesen egyidőben 772 hallgató foglalhat helyet. Továbbá hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a DUE létrehozta a Paksi Kompetencia- és Kutatóközpontot, amely 2024. őszén akkreditált státuszt szerzett.
Dr. András István rektor örömét fejezte ki, hogy a hallgatók mostantól ilyen igényes és modern körülmények között folytathatják tanulmányaikat. Ez a 21. századi rekonstrukció a jövőben az egyetemisták és a kollégák számára is kiemelkedően magas színvonalú tanulási és munkakörnyezetet eredményez.
Dr. Molnár Krisztán a Fejér Vármegyei Közgyűlés és a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány Felügyelőbizottságának elnöke kiemelte, hogy Fejér Vármegyében működő egyetemek közül az elmúlt időszakban az egyik legnagyobb fejlődés Dunaújvárosban zajlott le. Reményét fejezte ki, hogy a fejlesztések az elkövetkezendő években is ilyen ütemben folytatódnak.
Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő elmondta, hogy a DUE kiemelkedő szereplője a városnak. Az elmúlt években számos alkalommal volt vendége ünnepélyes átadásoknak (pl. DUFióka Munkahelyi bölcsőde) valamint együttműködési megállapodásoknak. Mindezek meglátása szerint azt bizonyítják, hogy a DUE-nak van helye a régióban.
Antal István a Delta Systems Kft. üzletfejlesztési igazgatója a megújult főépület épületenergetikai fejlesztéséről elmondta, hogy az általuk telepített, komplex épületautomatizálási rendszer a 2690 szenzoron és beavatkozásra alkalmas eszközön keresztül legalább 25%-kal csökkentheti az épület energiafelhasználását.
Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár pohárköszöntőjében kiemelte, hogy az épület felújítása kiválóan szimbolizálja, hogyan tud egy felsőoktatási intézmény megújulni, példamutató és újító gyakorlatok meghonosításával a régió szellemi és innovációs központjává válni, miközben országos és nemzetközi szinten is sikereket ér el. Az államtitkár úgy látja az egyetem szép példája annak, hogy a felsőoktatásban bevezetett modellváltásnak köszönhetően hogyan lehet a fejlődést és fejlesztést még magasabb szintre kapcsolni: az Alapítvány és a Kuratórium munkája nélkül nem valósulhatott volna meg a főépület felújítása, amely ma már a magyar fiatalok tudásának és lehetőségeinek otthonául szolgál.
A Főépület ünnepélyes átadásának zárásaként a Dunaújvárosi Egyetem egykori, aranydiplomás hallgatója Bahget Iskander fotóművész kiállítását tekinthették meg a vendégek.