Az Egyetem, így a Műszaki Intézet is az elsődleges célkitűzésének tartja a felsőoktatási tudást, a szakképzés és a felsőoktatás közti átjárhatóság biztosítását. Ennek keretében a régió tágabb értelemben vett képzésszervezőjeként, a megfelelő szintű műszaki szakemberképzést biztosítja a portfóliójába tartozó képzési formák munkaerőpiac-orientált fejlesztésére alapozva. Az oktatás terén gyakorlatorientált szellemben, a szakképzés és a duális képzések hatékony összehangolásával, a hallgatók és a munkaerőpiac számára egyaránt értékes tudást teremt.
Az Intézet aktív kapcsolatokkal rendelkező, a képzésben, a kutatásfejlesztésben, valamint a kapcsolódó szolgáltatásnyújtásban folyamatosan megújuló módszerekre építő, munkájukban és életükben egyaránt kiteljesedni képes elhivatott oktatói-kutatói-munkatársi közösség.
A Műszaki Intézet vezetése és munkatársai
Intézetigazgató: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. egyetemi docens
Titkárság: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. adminisztrátor
Gépészeti és Energetikai Tanszék
Tanszékvezető: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. egyetemi docens
- habil. Kővári Attila egyetemi tanár
- Kiss Endre professor emeritus
- Horváth Miklós főiskolai tanár
- Kovács Imre egyetemi docens
- Nagy András egyetemi docens
- Petrovickijné Dr. Angerer Ildikó egyetemi docens,
- Kovács-Bokor Éva egyetemi adjunktus
- Szabó Attila egyetemi adjunktus
- Vizi Gábor egyetemi adjunktus
- Hári László egyetemi adjunktus
- Yassine Chahboub egyetemi adjunktu
- Ladányi Gábor mesteroktató
- Zahola Tamás mesteroktató
- Juhász Ildikó tanszéki mérnök
- Gyukity Zoltán műszaki tanár
Szerkezeti Integritás Tanszék
Tanszékvezető: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. egyetemi adjunktus
- habil. Palotás Béla professor emeritus
- Pór Gábor professzor emeritus
- Trampus Péter professor emeritus
- Verő Balázs professor emeritus
- Csepeli Zsolt főiskolai tanár
- Pázmán Judit egyetemi docens
- Wizner Krisztián egyetemi adjunktus
- Koroknai László tanársegéd
- Mkanna Lama tanársegéd
- Bereczki Péter tudományos munkatárs
- Csincsi Zsuzsanna tanszéki mérnök
- Kovács György műszaki tanár
- Mészáros Henriette műszaki tanár
Műszaki Intézet oktatási portfóliója
A Műszaki Intézet gondozza az Anyagmérnök BSc és a Gépészmérnök BSc szakokat, valamint a Gépészmérnök MSc szakot, de számos szakirányú továbbképzés szerepel az oktatási portfólióban. A nagyszámú külföldi hallgató okán a mérnök szakjainkon angol nyelven is folyik az oktatás, ami a magyar hallgatók számára is elérhető. Képzéseinket jól felszerelt korszerű műszerekkel ellátott laboratóriumok és magas szinten kidolgozott elektronikus és online tananyagok segítik.
Az Intézet által gondozott graduális oktatási programok a következők:
- Felsőoktatási szakképzési szak, Műszaki mérnökasszisztens
- Anyagmérnök BSc
- Gépészmérnök BSc
- Gépüzemfenntartás és műszaki diagnosztika specializáció
- Zöld energetika specializáció
- Nukleáris energetika specializáció
- Gépészmérnök MSc
- Élettartam Gazdálkodási Specializáció
- Korszerű anyagszerkezettan és technológiák specializáció
A hagyományos képzési programokat számos gyakorlatorientált szakirányú továbbképzéssel (szakmérnöki képzés), illetve tanfolyammal egészítjük ki.
- Minőségirányítási szakember,
- Hidrogéntechnológiai üzemeltető szakmérnök,
- Atomerőművi üzemeltetési szakmérnök,
A Műszaki Intézet Kutatás és Fejlesztési portfóliója
Az intézet KFI portfóliójának gerincét a térség nagyvállalataival kialakított együttműködések jelentik, ezért az anyagtudomány, energetika és üzemeltetés/karbantartás, témakörök köré csoportosul a KFI stratégiája. Az intézmény, így az intézet számára is a legfontosabb partnereik között a Paks II. Atomerőmű Zrt.-nek kiemelt figyelmet szentel, a DUE Paksi Kompetencia- és Kutatóközpontjának felállításával mind képzési, mind műszaki tudományos hátteret ad a beruházásnak. Ezek mentén a DUE KFI portfóliójában az anyagtudományok és alkalmazott műszaki tudományok szerepelnek az energetika és energetikai gépek üzemeltetése szolgálatában. Az atomenergetika mellett a hidrogénelőállítás/-felhasználás technológiai lehetőségeinek megteremtése is kiemelt helyet foglal el az egyetem kutatás-fejlesztési stratégiájában. Mint például a hidrogén termelési, tárolási, felhasználási folyamatok fejlesztése, az üvegház hatású gázok kiváltása az ipari folyamatokban.
A kutatás-fejlesztés és innováció területén a nukleáris ipari kutatások/fejlesztések/szolgáltatások témájában indikátor fogalmazódott meg a terület ipari együttműködéseire nézve, valamint az ide kapcsolódó pályázatok és bevételek tekintetében csakúgy, mint a zöld transzformációs fejlesztések témájában, amely az elektromobilitástól a hidrogénelőállítási technológiákig, magába foglaló témákat, projekteket, bevételt, s mindezek mentén kompetenciaközpontokat, publikációkat határozott meg stratégiai mutatóként.
A stratégiai célok megvalósítására az alábbi kutatócsoportokat működtetjük:
- Zöldenergia kutatócsoport, vezetője: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- Szerkezeti integritási kutatócsoport, vezetője: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Műszaki Intézet Laborparkja
Az intézet kiemelkedő laborinfrastruktúrával rendelkezik, amelyek segíthetnek a hallgatóknak a gyakorlati készségeik fejlesztésében, valamint lehetőséget teremthetnek a magas színvonalú kutatási projektek elvégzésére. A fejlett laboratóriumok és korszerű felszerelések lehetővé teszik az egyetemi közösség és a kutatók számára, hogy lépést tartsanak a technológiai és tudományos fejlődéssel.
Laborparkunk:
- Alacsony és közepes hőmérsékletű anyagvizsgáló labor
- CAD-CAM labor
- CNC-labor
- Élettartam Kutató Laboratórium - Bosch labor
- Felületfizikai és felületkémiai labor
- FESTO Pneumatika és FESTO PLC labor
- Fizika laboratórium
- Gépipari és szerkezetmérés labor
- Gleeble laboratórium
- Hegesztő Képző Bázis
- Környezet-mikrobiológiai laboratórium
- Környezetvédelmi, kémiai, hő- és áramlástan laboratórium
- MAID-lab (Magyar Akusztikus és Ipari Diagnosztikai Vizsgálólabor)
- Hőkezelő és mechatronikai laboratórium
- Metallográfiai laborok
- Polimer labor
- SEM labor
- SKF labor
A Műszaki Intézet ipari kapcsolatai
Az Intézet kiépítette kapcsolati hálóját az ipar területén működő vállalatokkal és szervezetekkel, hogy a hallgatók számára gyakornoki lehetőségeket és a kutatóknak pedig együttműködési, kutatási lehetőségeket biztosítson. Kitűnő lehetőség, hogy ezáltal segítséget nyújthassunk a hallgatóknak a diplomamunka és szakdolgozat elkészítésében, valamint támogatást nyújtsunk a kutatási projektekhez kapcsolódó szakmai fejlődésükhöz.
- Hallgatói Tudományos Diákköri Kutatások (TDK)
- Ipari partnerek által biztosított Mini Projektek
Partnerek:
- MOL
- Volvid Zrt.
- MVM
- Gerjen Önkormányzat
- Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
- Schneider Elektric Energy Kft.
- Linde Gáz Magyarország Zrt.
Folyamatban lévő szerződések:
MOMERT Zrt., SteelTech-Center Hungary
A Műszaki Intézet mobilitási lehetőségei
A Műszaki Intézet oktatói és hallgatói CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) ösztöndíjprogramban vehetnek részt különböző közép-európai országok felsőoktatási intézményeiben.
Kapcsolattartó: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. egyetemi docens