A Dunaújvárosi Egyetem Bánki Donát Technikumának (DUE Bánki) diákjai izgalmas kalandra vállalkoznak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Hungarian to Orbit (HUNOR) Magyar Űrhajós Program közös oktatási kezdeményezéséhez kapcsolódva.

 

A program hosszútávú célkitűzései között szerepel a természettudományok népszerűsítése, az űrkutatás iránti érdeklődés felkeltése, valamint a fiatalok motiválása a természettudományi, technológiai és mérnöki pályák felé.

Az „UNIverZOOM – Kísérletezz velünk! fizikai kísérletek a Földön és az Űrben” elnevezésű program révén a diákok testközelből ismerkedhetnek meg a kísérletek és az űrkutatás lenyűgöző világával, valamint részesei lehetnek egy történelmi pillanatnak is.

A projekt központi eseménye és egyben csúcspontja Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós közelgő űrmissziója. A tervek szerint legkorábban 2025 májusában, az Axiom Mission 4 (Ax-4) négyfős legénységének tagjaként indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol két hetet tölt. Küldetése során magyar egyetemek, vállalatok és kutatóműhelyek által fejlesztett kísérleteket végez. Tesztelni fogja azokat az űrkutatási eszközöket is, amelyeket Härtlein Károly, a BME mesteroktatója, és Vincze Miklós, az ELTE Junior Prima díjas (2017) fizikusa állított össze kifejezetten rendhagyó fizikaórákhoz.

Az UNIverZOOM program keretében a DUE Bánki 9.C és 11.E osztályának matematika csoportos diákjai aktívan kapcsolódnak az eseményekhez, ugyanis lehetőségük nyílik arra, hogy az űrállomáson, mikrogravitációs körülmények között végzett kísérleteket földi körülmények között megismételjék, így közvetlenül összehasonlíthatják a gravitáció és a súlytalanság eltérő hatásait. A diákok és tanáraik egy dedikált közvetítésen keresztül követhetik majd Magyarország második nemzeti űrhajósának fizikai kísérleteit az ISS fedélzetéről.

A Millenáris Park G épületében található HUNIVERZUM interaktív élményközpontban nagyszabású rendezvényt szerveznek ehhez kapcsolódóan. A programban részt vevő fizikusok bemutatják a kísérletek földi változatait, és részletes magyarázatot adnak az űrben zajló folyamatok tudományos hátteréről, még közelebb hozva az űrkutatás világát a fiatalokhoz.