A Pannónia Ösztöndíjprogrammal kapcsolatban adott interjút László Ildikó nemzetközi kapcsolatok igazgató a Tempus Közalapítványnak.

 

Milyen szerepet tölt be a Dunaújvárosi Egyetem régiójának fejlődése szempontjából?

A Dunaújvárosi Egyetem jelentős szerepet játszik a régió gazdasági, tudományos és társadalmi fejlődésében. Gazdaságilag hozzájárul a helyi munkaerőpiac fejlesztéséhez, mivel szakképzett diplomásokat bocsájt a különböző iparágak rendelkezésére, különösen a mérnöki, informatikai és gazdasági szektorokban. Az egyetem szoros kapcsolatban áll a helyi ipari szereplőkkel, így a gyakorlati képzés és kutatás révén közvetlenül is hozzájárul a vállalkozások innovációjának és versenyképességének javításához.

Tudományos szempontból a Dunaújvárosi Egyetem kutatási tevékenységei - különösen az alkalmazott tudományok területén - segítik a regionális fejlesztéseket és új technológiák bevezetését, amelyek a helyi gazdaság számára is hasznosíthatóak. Az elmúlt években egyetemünk jelentős mértékben nyitott a régió és az ország kiemelt ipari szereplői irányába. Ennek eredményeként az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-vel és a Paks II. Zrt.-vel közös kutatások és oktatási tevékenységek kivitelezését követően az Egyetem a közelmúltban Atomerőműi Képzési Bázist hozott létre a Paksi Kompetencia és Kutatóközpontja részeként. 

 

 

Mit képvisel az egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram?

A Pannónia Ösztöndíjprogram a Dunaújvárosi Egyetem hallgatói számára kiemelkedő lehetőséget biztosít, hogy anyagi támogatást nyerjenek el tanulmányaikhoz, miközben külföldi környezetben is kipróbálhatják magukat. A program hozzájárul a hallgatók tudományos és szakmai fejlődéséhez, emellett lehetőséget biztosít arra, hogy a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek. 

 

Megosztana velünk néhány jó gyakorlatot a hallgatók ösztöndíjprogramban való részvételének ösztönzésére?

A Dunaújvárosi Egyetem többféle módon népszerűsíti a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot:

  • Az egyetem gyakran bemutatja a korábbi ösztöndíjas hallgatók sikertörténeteit, akik a program révén nemcsak tudományos, hanem személyes szempontból is előnyökre tettek szert. 
  • A Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága már a jelentkezési fázisban is mentorálás és személyre szabott tanácsadás keretében segíti a hallgatókat a program előnyeinek kihasználásában.
  • Az egyetemünk egyik oktatója által összeállított nyelvi felkészítő segédanyag elérhető a honlapunkon azon hallgatók számára, akik szeretnék felfrissíteni nyelvi tudásukat, így lépve át a nyelvi akadályokat, melyek visszavethetnék a jelentkezési kedvet.
  • 2025 tavaszától pedig elindul a Pannónia Nap népszerűsítési rendezvénysorozat, ahol az érdeklődők hallgatói élménybeszámolókkal, és külföldi partneregyetemek vendégelőadóinak bemutatkozásával találkozhatnak.

 

 

Melyek a legkedveltebb úti célok a hallgatók körében?

Németország gyakran az egyik legnépszerűbb választás, különösen azok az egyetemek, amelyek mérnöki, technológiai és gazdasági területeken erősek. Spanyolország és Portugália, ahol a hallgatók nemcsak tanulmányaik során, hanem szabadidejükben is számos felfedezésre váró élménnyel gazdagodhatnak. Végül Közép- és Kelet-Európában Horvátország, Szlovénia, Szerbia, Románia és Lengyelország: ezekben az országokban az oktatás színvonala folyamatosan emelkedik, miközben az életköltségek alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában.

Van olyan sikertörténet hallgatói vagy oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?

Az őszi félévben teljesített mobilitások mind sikernek tekinthetőek, hiszen korábban soha nem történt ekkora számú kiutazás a Dunaújvárosi Egyetem életében. Ezek közül kiemelten büszkék vagyunk az első körben megvalósult csoportos hallgatói mobilitásra, mely Horvátországban, Rijekában valósult meg egy kísérő oktatóval, hiszen a rijekai egyetemmel korábban nem volt együttműködésünk és nagyon nyitottan fogadták a megkeresésünket. Mind a hallgatók, mind az oktató pozitív élménnyel tértek vissza, kiemelendő, hogy ez a mobilitás a hallgatók számára kreditszerzéssel is járt. 

 

 

Oktatói mobilitás szempontjából a szintén első körben megvalósult szlovén kiutazást emelnénk ki: oktatóinkat a szomszédos országban lévő minősített maribori egyetem fogadta. Pozitív visszajelzések érkeztek mind a partneregyetem, mind pedig az oktatóink részéről, és ennek eredményeként a félév során további két kollégánk is kiutazhatott.

Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének a partnerségek terén?

A Dunaújvárosi Egyetem számos sikeres együttműködést kötött az elmúlt időszakban, melyekre egytől egyik büszkék vagyunk. Ezek közül a horvát Eszéken található Josip Juraj Strossmayer University-t emelnénk ki, ugyanis korábbi partnerség megléte nélkül, minősített intézményként kötötte meg velünk a Pannónia bilaterális szerződést.

Milyen stratégia mentén tervezik bővíteni az Európán kívüli partnerkapcsolataikat?

A Dunaújvárosi Egyetem nemzetköziesítési törekvéseit szolgáló elsődleges célja a külföldi hallgatói létszám növelése. Ennek érdekében az egyetem számos stratégiát alkalmaz. Többek között a beiskolázási tevékenység erősítése, amely aktív toborzási kampányok és promóciók révén szólítja meg a külföldi hallgatók egyre szélesebb körét. Emellett a tananyag digitalizációja is kiemelt fontosságú, hiszen az eDUE koncepció keretében digitális tananyagok és online kurzusok kerülnek bevezetésre, amelyek könnyen elérhetők a nemzetközi hallgatók számára.

A nyári egyetemi képzés szintén vonzó lehetőséget kínál a külföldi hallgatóknak, hogy rövid távú, intenzív képzéseken vegyenek részt. 

Milyen nemzetköziesítési törekvései vannak az egyetemnek a jövőre nézve?

Dunaújvárosi Egyetem nemzetköziesítési törekvései a jövőben különböző irányokba mutatnak, amelyek célja a globális oktatási és kutatási közösséghez való szorosabb kapcsolódás, valamint a nemzetközi versenyképesség növelése. Az egyetem jövőbeli nemzetköziesítési stratégiája több kulcsfontosságú elemből áll:

  • A nemzetközi hallgatói közösség bővítése:
     A DUE célja, hogy a jövőben egyre több nemzetközi hallgatót vonzzon, különösen olyan országokból, ahol az egyetem programjai iránti kereslet magas, például Közép-Ázsiából, Afrikából és Latin-Amerikából. Ennek érdekében az egyetem fejleszteni kívánja nemzetközi marketing tevékenységét.
  • Kettős diplomás programok és közös képzések:
     A Dunaújvárosi Egyetem a jövőben több kettős diplomás programot indíthat a világ különböző régióiban működő egyetemekkel, amelyek lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak, hogy egyszerre két intézmény diplomáját szerezzék meg.

 

 

Különös figyelmet fordítanak a műszaki és gazdasági területekre, mivel ezek a tudományágak a nemzetközi piacon is keresettek.

  • Oktatói mobilitás és nemzetközi tapasztalatszerzés:
    A jövőben az egyetem bővíteni kívánja az oktatói mobilitás lehetőségeit, lehetővé téve a tanároknak, hogy külföldi egyetemeken tanítsanak és nemzetközi kutatásokban vegyenek részt. Az oktatók számára biztosított nemzetközi tapasztalatok javíthatják a DUE oktatási minőségét és hozzájárulhatnak a nemzetközi tudományos közösségben való aktív részvételhez.
  • Nemzetközi konferenciák és tudományos rendezvények szervezése:
     A Dunaújvárosi Egyetem a jövőben több nemzetközi konferenciát és tudományos rendezvényt tervez szervezni, amelyek lehetőséget adnak a különböző tudományágakban dolgozó szakemberek számára, hogy megosszák kutatási eredményeiket, és új együttműködéseket alakítsanak ki. Ezek az események segítenek az egyetem nemzetközi elismertségének növelésében.

 

További információ az interjúról: https://pannoniaosztondij.hu/soha-nem-tortent-ekkora-szamu-kiutazas-a-dunaujvarosi-egyetem-eleteben