2019. szeptember 27-én a Dunaújvárosi Egyetem is csatlakozik a Kutatók Éjszakája országos programsorozathoz. Péntek este, 18.00 és 23.00 óra között, változatos programokkal és kísérletekkel várunk minden érdeklődőt a kampusz területén. Az rendezvények látogatása mindenki számára ingyenes!
A részletes programokért kattints ide: Kutatók éjszakája programok
DUE Műszaki Intézet
Pneumatika labor bemutató: (GL-02) Dr. Bajor Péter
A sűrített levegő egy munkavégzésre és folyamatok vezérlésére, automatizálására kiválóan alkalmas közeg. A látogatók megismerkedhetnek néhány alapkapcsolással, és ki is próbálhatják, el tudnak igazodni a szelepek és csövek labirintusában.
Érdekes mechanikai, feszültségoptikai jelenségek bemutatása (P épület folyosó) Ladányi Gábor, Zahola Tamás
Mitől függ egy szerkezet teherbírása? Mit jelent a mechanikai feszültség? Lehet látni a feszültséget? A válasz: Igen.
Kísérleteinkben nyomon követhetjük, hogy változnak a mechanika feszültségek a növekvő terhelés hatására egy emelőhorogban, megvizsgáljuk, milyen feszültségek keletkeznek két kapcsolódó fogaskerék fogaiban és látni fogjuk, miként csökkenti egy alkatrész teherbírását egy egyszerű furat.
Hegesztő robot és hegesztő szimulátor bemutató(M2 épület Hegesztő Központ)Pogonyi Tibor
Maidlab bemutató, (M-134) Páger Béla és Szikszai Kristóf
A Magyar Akusztikai Ipari Diagnosztikai laboratóriumban az alábbi bemutatókat lehet megtekinteni:
- Belátunk a tokozott elektronikába ultrahangos szkennerrel
- Saját kezűleg megvizsgálhatod, mi van elrejtve az tömör acélnak látszódó tömbben
- fémtestek felületi karcainak kimutatása örvényáramos szkennerrel
- állóhullámok megjelenítése Kundt-csőben
- gyorskamerás vizsgálatok
- endoszkóppal megvizsgálhatod egy bonyolult cső belsejének falát
- hőkamerával láthatod, hogy elpirult-e társad
Fizikai szimuláció Gleeble berendezéssel (M-38) Dr. Bereczki Péter
A laboratóriumban megtekinthető a Gleeble termomechanikus szimulátor, amivel fémek tulajdonságainak javítása technológia optimalizálásával, illetve a meleghengerlés és a kovácsolás fizikai szimulációja végezhető el.
Anyagvizsgálat magas fokon: a nukleáris erőművek szerkezeti anyagait érő terhelések modellezése fizikai szimulációval.
Kasztingoljunk (Castingoljuk) együtt! - DUE érme öntése (M39) Pergel Dóra, Hájas Zoltán
Hagyományos formaöntési eljárással DUE felirattal ellátott érmét lehet önteni fémből. A teljes folyamatot meg lehet tekinteni és ki is lehet próbálni. Az elkészült érmét haza is lehet vinni.
Makro-világ mikro részei (M130) Dr. Pázmán Judit
Légy, darázs és egyéb csodabogarak nagyító alatt. Sztereo-mikroszkópban és pásztázó elektronmikroszkópban megtekinthetők színes és fekete-fehér felvételeken. A bogarakról mikroszkópos fotók készíthetők, és ezek kérésre el is vihetők.
Ehető Anyagtudomány – cukor rózsa és egyéb figurák készítése (M-130)dr. Pázmán Judit
Az anyagtudomány alapvető folyamatai a mindennapjainkban is megtalálhatók. Így pl. a háziasszonyok konyhájában is, gondoljunk csak a főzésre vagy a sütemények elkészítésére. Ez alkalommal a hengerlési és ötvözési műveleteket mutatjuk be ehető formában, úgy, hogy közben egy igen nemes virágot is készítünk egy tearózsát. A gyerekek saját maguk készíthetnek egyedi figurákat, melyeket természetesen haza is vihetnek.
Győzzük le a gravitációt! Látványos fizika kísérletek(P-001) dr. Horváth Miklós
Az előadáson izgalmas, érdekes jelenségeket láthatunk demonstrációs eszközökkel bemutatva, magyarázattal megvilágítva a jelenségek fizikáját
Óránkénti kezdéssel kb 40 perces előadások a P-001-ben.
- Kísérletek Van den Graaf generátorral
- Lenz-ágyú
- Gauss-ágyú
- mágneses levitáció
- ultrahangos lebegtetés
- Szupravezetés: Meissner- effektus
- kvantum levitáció
- termoakusztikus Rijke-cső
- Vízforralás szobahőmérsékleten
- Magdeburgi féltekék
- Nitrogén rakéta
Elektrosztatikus porszállítás (C-111) dr. Kiss Endre
A mai ipari technológiákban egyre nagyobb jelentősége van a kisméretű részecskék, az ún. porok szállításának. A Különösen a néhány mikrométer, vagy annál kisebb átmérőjű részecskék szállítása, mozgatása jelentős. A nagy szemcseméretű anyagokkal szemben ezek pontos mozgatása nem egyszerű feladat. Erre való többek között a haladó hullámú elektrosztatikus porszállítási eljárás, amelynek egy példáját mutatjuk be.
Elektrosztatikus szeparálás(C-111) dr. Kiss Endre
A mai hulladékfeldolgozási technológiákban sokszor célszerű, vagy célszerű lenne a megőrölt hulladékból kiválasztani a vezető anyagot, elsősorban fémeket. Erre a legalkalmasabb eljárás az elektrosztatikus szeparátor, ami forgó henger és egy nagyfeszültségű kisülési elektróda segítségével végzi el ezt a feladatot. Egy, az ipari feladatok megoldásában sikeresen alkalmazott berendezést mutatunk be az eseményen.
Fém és műanyag felületek kezelése csendes villamos kisülésekkel (C-111) dr. Kiss Endre
Különböző fém és műanyag felületek festhetősége, ragaszthatósága jelentősen javítható csendes villamos kisülésekkel való „besugárzással”. A bemutató ezzel a témakörrel foglalkozik.
Mikro áramkörök szerkezetének bemutatása (C-111) dr. Kiss Endre
A mai hétköznapi életet jelentősen megkönnyítik, vagy az elviselhetőségét javítják az okos telefonok, a számítógépek, okos televízió készülékek, stb. A jelenlegi funkciók rendkívül nagy számú tranzisztorfunkciót tartalmazó áramköröket igényelnek. Ezek szerkezete csak mikroszkóp, illetve elektronmikroszkóp alatt láthatók. Egy relatíve kis integrálási sűrűségű eszközt mutatunk be ezzel kapcsolatban.
Szemünk fénye (C-111) dr. Kiss Endre
A világító berendezések fényének hullámhossz szerinti összetétele jelentősen befolyásolja a láthatóságot. A bemutatón a használatos világítótestek és azok jósága kerül ismertetésre az emberi szem tulajdonságaival összehasonlítva.
Színes látványos kémiai reakciók (C-127) dr. Kovács Imre
Kemolumineszcencia, oszcilláló reakciók.
Ezüsttükör próba, Jód-próba és Szivárványkergetés (C-120) Petrovickijné dr. Angerer Ildikó
a.) Ezüsttükör próba: Szőlőcukor oldat, ezüst-nitrát oldat és ammónia-oldat segítségével a kémcső falára elemi ezüstöt választunk ki, mely reakció során a szőlőcukor oxocsoportja az ezüstiont fémezüstté redukálja.
b.) Jód próba: A poliszacharidok közül a keményítőt jódpróbával mutathatjuk ki. Lugol- oldat (káliumjodidos-jódoldat, KI-I2) hatására a keményítő mélykék színreakciót ad, mivel a jódmolekulák beépülnek a keményítő spirális láncába, és megváltoztatják a molekula fényelnyelését (60 oC alatt).
b.) Szivárványkergetés: Folyadékban fellépő felületi feszültség szemléltetésére: Tejbe különböző színű ételfestékeket csepegetünk, majd a színes folyadékba mosogatószerrel átitatott pálcikát teszünk. Ennek hatására a tejben lévő színek hirtelen vándorlásba kezdenek, a mosogatószer eltaszítja magától a zsírtartalmú folyadékot.
Kicsi a számítógép, de ügyes (P-010) dr. Kővári Attila
Napjainkban a beágyazott számítógépet tartalmazó rendszerek mindenhol ott vannak körülöttünk, a mindennapjaink elektronikai eszközeinek részei, még ha nem is gondoljuk, hogy bizonyos dolgok hátterében az áll. A bemutatóban többféle beágyazott rendszert tartalmazó alkalmazás tekinthető meg.
Lufivarázslat (C-126) Kovács-Bokor Éva
Az ecet és a szódabikarbóna reakcióba lép egymással, az elegy pezsegni kezd és szén-dioxid gáz keletkezik, az fújja fel a lufit. Hasonló okból emelkednek meg a sütőporral készülő sütemények, a bennük levő gázbuborékoktól lesz a szerkezetük puha, levegős.
Víz alatti tűzijáték(C-126) Kovács-Bokor Éva, Szabóné Juhász Ildikó
Ebben a kísérletben a víz és olaj sűrűség különbségen alapuló kölcsönhatását figyelhetjük meg ételfesték alkalmazásával.
Vulkánkitörés(C-126) Szabóné Juhász Ildikó
A kísérlet során a szódabikarbóna reakcióba lép az ecettel, széndioxid keletkezik, ami nagy nyomást fejt ki, így a folyadék és a gáz együtt, habot képezve távozik az üvegből.
Szivárvány a kémcsőben (C-126) Kovács-Bokor Éva, Szabóné Juhász Ildikó
A kísérlet során a szódabikarbóna reakcióba lép az ecettel, széndioxid keletkezik, ami nagy nyomást fejt ki, így a folyadék és a gáz együtt, habot képezve távozik az üvegből.
Lávalámpa egyszerűen (C-126) Kovács-Bokor Éva, Szabóné Juhász Ildikó
A kísérlet a víz és az olaj sűrűségkülönbségén alapszik.
Társadalomtudományi Intézet
Mutasd meg, mit tudsz! - vetélkedők a televízióban (TV stúdió) Szpisák Tamás, Végh Zoltán
Leírás: „Várjuk szeretettel az érdeklődőket professzionális televízió stúdiónkba, ahol bemutatjuk a különböző munkaköröket. Ezt követően - a gyorstalpaló után - bárki kedvére kipróbálhatja az eszközöket, berendezéseket. Az idei évben szellemi és ügyességi vetélkedőkkel készülünk. Látogass el hozzánk, mutasd meg, mit tudsz! Ha érdekel a geenbox technológia, az operatőri munka, esetleg a súgógép működése, vagy a televízió műsorok felvétele, akkor is szívesen látunk!”
LEGOsztika (G épület folyosó) Fejes Csilla, Dr. Bajor Péter
Leírás: „Szeretsz Lego-zni? Kipróbálnád, milyen egy igazi gyártósoron dolgozni? Összemérnéd tudásod és gyorsaságod másokkal egy izgalmas, tervezést, szervezést és odafigyelést igénylő versenyben? Családoddal együtt várunk a LEGOsztika terepasztalnál, ahol nem csupán bepillantást nyerhettek egy autógyár logisztikai folyamataiba, de közben a többi csapattal és az idővel is versenyeznetek kell!”
Informatika Intézet
Ügyességi feladatok LEGO robotokkal.
A teremben előre elkészített LEGO robotokkal a résztvevők különböző ügyességi feladatokat hajtanak végre,
-célba dobás LEGO robottal
-pakolás LEGO targoncával
Elektronikus tananyagok labor
3D nyomtató, VR szemüveg, stb. bemutatása.
Tanárképző Központ
"Mobilokat bekapcsolni! - Applikációkkal az élményszerűbb tanórákért". Dr. Budai Gábor és Csikósné Maczó Edit
Az interneten több olyan portál található, melyeket használva kérdéseket tehetünk fel a tanulóknak, és néhány másodpercen belül meg is kaphatjuk a válaszukat, majd annak függvényében folytathatjuk az órát. Minden szoftveres megoldás esetében tanári hozzáféréssel lehet a kérdéseket elkészíteni, a tanulók pedig többnyire egy kódszámot és valamilyen nevet, azonosítót megadva tudnak a kérdésekre válaszolni. A válaszok láthatók lesznek a tanári gépen, így később elemezhetővé válnak. Az előadás során az érdeklődőknek lehetőségük lesz az ilyen típusú, oktatásban használt applikációknak, szavazórendszereknek a kipróbálására.
EFOP-3.6.1-16-2016-00003 K+F+I folyamatok hosszú távú megerősítése a Dunaújvárosi Egyetemen