A roncsolásmentes anyagvizsgáló laboratórium fő tevékenysége a roncsolásmentes anyagvizsgálatok (ultrahang, akusztikus emisszió) végzése és mérőeszközök fejlesztése. A laboratórium folyamatos fejlesztésen megy keresztül, melyet pályázati források finanszíroznak, így pl. A Tématerületi Kiválósági Program 2019 és 2020 és a DUE PKK kompetencia kialakítása projektek. A korszerű géppark lehetővé teszi széleskörű, komplex roncsolásmentes anyagvizsgálatok elvégzését hegesztett kötéseken, illetve nyomtatott áramköri paneleken egyaránt.

 

Fő tevékenységek a roncsolásmentes anyagvizsgálatokra terjed ki:

  • Hegesztési varratok, különböző alkatrészek stb. ultrahangos és radiográfiai vizsgálata.
  • Alapanyagok, félkész és késztermékek, lemezek, öntvények, kovácsolt darabok, hegesztési varratok stb. ultrahangos, radiográfiai, mágnesezhető poros, folyadékbehatolásos, szemrevételezéses vizsgálata.
  • Ultrahangos szivárgásdetektálás. Tárolótartályok vizsgálata, acél anyagok és acélszerkezetek és csővezetékek monitorozása, szivárgásdetektálás, idegentest detektálás akusztikus emissziós vizsgálattal.

 

Vevőink termékfejlesztéséhez, minőségellenőrzéséhez, approbálási feladataihoz komplex mechanikai és metallográfiai anyagvizsgálati hátteret biztosítunk.

 

Az anyagvizsgálatainkhoz kapcsolódóan tevékenységünk kiterjed még:

  • Az anyagvizsgálatokhoz kapcsolódó, vevői igény szerinti szaktanácsadásra.
  • Anyagvizsgálati technológiák, módszerek fejlesztésére.
  • Minőségi reklamációk esetén szakértői vizsgálatok elvégzésére.

 

Eddigi ipari partnerek:

  1. AGMI
    1. Pécsi Hőerőmű
    2. Iváncsai Akkumulátorgyár
  2. Denso
  3. Oerlikon Eldim Kft.
  4. MOL Nyrt.
  5. HGD Kft.
  6. Glashütter Lakatos- és Szerelőipari Kft.
  7. MVM Paksi Atomerőmű Zrt.
  8. MÁV Zrt.
  9. Tri-G Kft.
  10. ISD Dunaferr Zrt.

 

  • Szemrevételezéses anyagvizsgálat

A felületre nyitott folytonossági hiányok kimutatására alkalmas legegyszerűbb vizsgálati módszer. Gyakran más vizsgálati módszerekkel kombinálva vagy azok kiegészítőjeként alkalmazunk. 

A vizsgálat során a minta felületét szabad szemmel vagy segédeszközökkel vizsgáljuk az esetleges folytonossági hiányok (repedések, felületre nyílt üregek), illetve felületi hibák (kopási-, kavitációs-, korróziós nyomok, stb.) kimutatása céljából.

 

  • Folyadékbehatolásos anyagvizsgálat

A vizsgálati eljárás alapja, hogy a folyadékok kapilláris hatásának köszönhetően a behatoló folyadékot az anyag felületére nyitott folytonossági hiányok beszívják. Bizonyos idő után az előhívó folyadék segítségével kiszívjuk a repedésekbe, üregekbe beszivárgott folyadékot, így szabad szemmel láthatóvá válnak a hibák, azaz indikációk.

Elsősorban fémek vizsgálatára alkalmazzuk, de más anyagok esetében is alkalmazható feltéve, hogy rezisztensek a vizsgálószerekkel szemben.

 

  • Mágnesezhető poros anyagvizsgálat

A mágneses vizsgálat alapja, hogy a ferromágneses anyagokon átmenő mágneses fluxust az útjukba eső folytonossági hiányok eltérítik. A hibahelyeket kitöltő levegő, gáz vagy zárvány mágneses permeabilitása lényegesen kisebb a vizsgált anyagéhoz képest, ezért az erővonalak ezeken a helyeken nem tudnak átjutni, megkerülni azokat.

Ha a folytonossági hiány a felületen vagy felület közelében van, az a fluxust a levegőbe kényszerítheti. A felületre vitt ferromágneses por az eltérítés helyén feldúsul és az indikáció láthatóvá válik.

 

  • Ultrahangos anyagvizsgálat

Az ultrahangos vizsgálat az egyik leggyakrabban alkalmazott roncsolásmentes anyagvizsgálati módszer, mely során a vizsgálati darab felületén ultrahangot vezetünk be csatolóanyag (olaj, víz) segítségével. Az akusztikus tulajdonságoknak köszönhetően információkat kapunk az anyagban található folytonossági hiányok elhelyezkedésükről és méreteikről.

Az vizsgálat során használt vizsgálófejek maguk állítják elő a vizsgálat elvégzéséhez szükséges ultrahangot, valamint érzékelik a vizsgálat során a határfelületekről visszavert ultrahangot is. Minél tisztább, egyenletesebb a vizsgálati felület annál pontosabb mérési eredményeket kapunk. Nagyon fontos az ultrahangos anyagvizsgálat során a megfelelő felületi előkészítés elvégzése.

A vizsgálat megkezdése előtt szimulációkat végzünk CIVA segítségével. A programba betápláljuk a vizsgálati darab paramétereit, majd a vizsgálófej adatait és ezek segítségével képesek vagyunk leszimulálni az ultrahang terjedését, nagyságát, irányát és visszaverődéseit.

 

  • Radiográfiai anyagvizsgálat


A radiográfiai vizsgálat az ultrahang vizsgálat után a másik leggyakrabban alkalmazott roncsolásmentes anyagvizsgálati módszer, mely során az alkalmazott röntgen vagy gamma sugárzás intenzitása a vizsgálat tárgyon áthatolva az átsugárzott anyagvastagságtól függően változik. 

A tárgy belső hibáit fényérzékeny filmre vagy flatpanel-ra készített felvétellel tesszük láthatóvá. Fényérzékeny film esetén filmelőhívó gép és értékelő lámpa segítségével válik láthatóvá az átvilágított terület. Flatpanel esetén az átvilágított terület képét digitalizáljuk és továbbítjuk a számítógép felé, ahol az anyagvizsgáló megkezdheti a kiértékelést.

 

  • Akusztikus Emissziós anyagvizsgálat

A vizsgálat lényege, hogy a vizsgálati tárgy felületére rögzített érzékelőkkel (ultrahang tartományban működő gyorsulásérzékelők) észleljük az akusztikus eseményeket, majd egy erre a célra kifejlesztett készülékkel az eseményeket feldolgozzuk, megjelenítjük, és tároljuk.

A feldolgozás fontos eleme, hogy amennyiben egy eseményt több érzékelő is észlelt, akkor az érzékelők megszólalási sorrendjének és az egymáshoz viszonyított késleltetésük ismeretében meghatározható az esemény kiindulópontja. Ezen kívül a feldolgozás során figyeljük az események gyakoriságát, intenzitását, időtartamát a terhelés függvényében, ami információt ad a vizsgált objektum állapotáról.

 

Személyzet:

  • Koroknai László – tanszéki mérnök, laborvezető
  • Dr. Pór Gábor – professzor emeritus
  • Csincsi Zsuzsanna – anyagvizsgáló
  • Sós F. Róbert – sugárvédelmi megbízott

Együttműködési megállapodás keretében: AGMI - AGMI Anyagvizsgáló és Minőségellenőrző ZRt.

 

Kapcsolat:

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 

 

 

 

 Galéria

 

 

 

 

Vissza a főoldalra