Övezet és Út – Múlt, jelen, jövő  - PEACH felhívás tanulmányírásra

A tanulmánykötet címe és témája: Övezet és Út – Múlt, jelen, jövő

A tanulmánykötet nyelve: magyar

Főszerkesztő: Horváth Levente

Az absztraktok leadási határideje: 2021. január 28.

Az absztraktok elbírálása, a jelentkezőknek visszajelzés küldése: 2021. január 31-e előtt

A tanulmányok leadási határideje: 2021. február 28.

A kínai külpolitika és külgazdasági kapcsolatok mára központi elemévé vált Övezet és Út kezdeményezést (Belt and Road Initiative, BRI) 2013 szeptemberében Xi Jinping (Hszi Csin-ping) kínai elnök hirdette meg. A globális infrastruktúrafejlesztést célzó Kezdeményezést a kínai kormány funkcionális értelemben határozta meg, támogatva minden olyan nemzetközi projektet, amely potenciálisan részesévé válhat. Ez világszerte ösztönözte a kormányokat a saját projektjeik BRI-be történő integrálására, és ezáltal hozzáférés szerzésére kínai befektetésekhez és/vagy kölcsönökhöz. A BRI földrajzi lefedettsége az elmúlt nyolc évben folyamatosan bővült, jelenleg több mint 70 országra, a világ népességének 65 százalékára és a világ GDP-jének egyharmadára terjed ki. A Kezdeményezés értelmezései és értékelései mindazonáltal szélsőségesen változóak, számos félelemtől, várakozástól és vágyvezérelt elképzeléstől terheltek. Ésszerű azonban feltételezni, hogy az Övezet és Út Kezdeményezés jövőbeni hatóköre és nagyságrendje nem önmagában az eddigi eredményeitől vagy a jelenlegi járványhelyzet súlyosságától fog függeni, hanem a többi, valamilyen formában érintett állami és nem-állami szereplő stratégiai válaszaitól is.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport a Magyar Nemzeti Bank támogatásával tanulmánykötetet megjelentetését tervezi azzal a céllal, hogy a BRI múltjának, jelenének és várható kilátásainak feltárásával elősegítse a Kezdeményezés Eurázsiára és a világra gyakorolt hatásainak megismerését. A kötettel többek között a következő kérdésekre keressük a választ: Mi adta a Kezdeményezés belpolitikai és gazdasági hátterét, motivációit és céljait; illetve azok mennyiben módosultak? Miként egyeztetik össze érdekeiket és politikai preferenciáikat az egyes államok, illetve vállalatok a BRI-vel? Eleddig milyen infrastrukturális, logisztikai, geopolitikai és nemzetbiztonsági változások figyelhetők meg a részes államokban a Kezdeményezés hatására? Hogyan halad a szárazföldi és a tengeri kereskedelmi hálózatok, valamint a Digitális Selyemút építése? Milyen tényezők magyarázzák az egyes BRI-projektek sikerességét vagy kudarcát? A Kezdeményezéshez kötődő kínai szakpolitikák és gyakorlatok mely elemeit érik negatív kritikák, és Peking miképpen reagál rájuk? Mennyiben valósul meg szinergia a BRI és más nemzetközi együttműködések között? Mennyiben sikeresek a BRI-vel szemben meghirdetett ellenprogramok? Tekintettel a világpolitikai és világgazdasági tendenciákra mik az Övezet és Út kezdeményezés jövőbeli potenciáljai és kilátásai?

A felhívásra a Kezdeményezéssel, illetve az érintett országokkal foglalkozó szakértők, kül- és biztonságpolitikai elemzők, illetve közgazdászok jelentkezését várjuk, akik vállalják egy minimum 20 ezer, maximum 40 ezer leütés terjedelmű, magyar nyelvű tanulmány határidőre történő megírását.

A kötetet nyomtatott formában tervezzük megjelentetni a Typotex Kiadónál.

A szerzői jelentkezéseket 2021. január 28-a éjfélig kérjük e-mailben elküldeni Szakáli Máténak a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre.

A jelentkezésnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

– a jelentkező neve

– a jelentkező titulusa és affiliációja

– a tanulmány címe és 800–1200 leütés terjedelmű, magyar nyelvű absztraktja